Нацкомфінпослуг проти впровадження оподаткування процентів по депозитах

gerbНаціональна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, не підтримує внесення змін до Закону «Про банки та банківську діяльність», які передбачають скасування норми, що дозволяє банкам залучати вклади (депозити) від фізичних осіб у іноземній валюті; а також виступає проти змін до Податкового кодексу щодо запровадження з 1 січня 2014 року 25% податку на доходи фізичних осіб, отримані у вигляді відсотків на поточні або депозитні вклади в банках або небанківських установах.

Сьогодні важливим завданням є детінізація економіки. Отже, до ініціатив, пов’язаних із повною забороною на вклади в іноземній валюті та введенням високих ставок на оподаткування депозитів в гривні, необхідно ставитися дуже обережно і виважено.

Питання оподаткування відсотків по депозитах є актуальним вже не перший рік. Так, 17 червня 2010 року Верховна Рада прийняла у першому читанні проект Податкового кодексу, яким, зокрема, встановлено 5% податок на доходи громадян у вигляді процентів по депозитам на суму понад 200 тисяч гривень. На той момент діючим законодавством вже було передбачено введення податку з 1 січня 2013 року, але, із прийняттям нового Податкового кодексу, початок 5% оподаткування депозитів перенесено на 1 січня 2015 року.

Депозити населення є основним ресурсом для банків країни. І хоча законопроект не передбачає заборону залучення валютних внесків для небанківських фінансових установ, необхідно зважити, що найбільша частина депозитів розміщена саме у банках.

Якщо заборонити валютні депозити, то лише частина громадян переведе кошти на гривневі вклади. Решта заберуть кошти з банків і далі триматимуть у доларах, але уже поза банківською системою. Відповідно, ці кошти перестануть працювати на економіку країни. Можливості кредитування для підприємств знизяться. Варто пам’ятати, що на сьогодні валютні кредити заборонено видавати фізичним особам, а отже, кошти в іноземній валюті, які українці тримають у банках, йдуть на кредитування бізнесу.

Обидва законопроекти можуть призвести до недовіри громадян до державної політики та банківської системи. Позбавлення банків права на залучення вкладів в іноземній валюті суперечить державній політиці щодо створення умов для залучення валюти з поза банківських заощаджень у депозити банків та щодо валютних запозичень Уряду. Подібні кроки до делібералізації економіки не відповідають політиці євроінтеграції та засадам співпраці з МВФ.

Андрій Стасевський підкреслив, що зазначені законопроекти не підтримує ані Уряд, ані Національний банк, і висловив сподівання щодо аналогічної оцінки цих пропозицій парламентом країни.

Нацкомфінпослуг готова до широкого обговорення, проведення необхідного аналізу та вироблення пропозицій щодо подальшої підтримки національної валюти і вдосконалення законодавчих змін, спрямованих на створення комфортних умов для вкладників, здешевлення кредитів і розвиток вітчизняної економіки.

Джерело Нацкомфінпослуг

Опубліковано в Новини

Мітки: |

« »