Об’єднання кредитних спілок “Програма захисту вкладів” просить відхилити законопроект, що встановлює обов’язкове нотаріальне посвідчення договорів споживчого кредитування

Об’єднання кредитних спілок «Програма захисту вкладів» звернулось до Голови Комітету з питань податкової та митної політики з приводу законопроекту України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо обов’язкового нотаріального посвідчення договорів споживчого кредитування)» (реєстраційний № 2365а), який було внесено до Верховної Ради України 20 червня 2013 року.

Цим законопроектом пропонується встановити:

1) обов’язкове нотаріальне посвідчення договорів споживчого кредитування, якщо сума кредиту становить шість мінімальних заробітних плат і більше (від 6882 грн.);

2) ставку державного мита, що сплачуватиметься у нотаріуса за посвідчення договорів про надання споживчого кредиту у розмірі 0,01 відсотка суми споживчого кредиту, зазначеної у договорі, але не менше 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 грн.) і не більше 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 грн.).

Об’єднання кредитних спілок «Програма захисту вкладів» просить Комітет з питань податкової та митної політики рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо обов’язкового нотаріального посвідчення договорів споживчого кредитування)» відхилити з наступних причин:

1. Кредитні спілки виконують важливі соціальні функції в Україні, зокрема, здійснюючи кредитування населення за кредитними продуктами «Енергозбереження», «Зелений туризм», з підтримки особистих підсобних господарств. Сума кредитів за даними напрямками в середньому становить до 20 000 – 30 000 грн.

При цьому, жодних обмежень на вартість послуг нотаріуса законодавчо не встановлюється.

Прийняття зазначеного законопроекту матиме наслідком підвищення вартості споживчих кредитів для населення на суму послуг нотаріуса, державного мита та вартості бланку нотаріуса.

2. В пояснювальній записці народний депутат вказує на те, що нотаріат є законним інститутом, який виконує функцію експертизи договорів на відповідність вимогам чинного законодавства.

Таке твердження не відповідає дійсності, оскільки:

1) відповідно до статті 204 ЦК України право визнання правочину (у тому числі – договору) таким, що не відповідає закону, належить суду, а не нотаріусу;

2) відповідно до статті 1 Закону України «Про нотаріат» нотаріальні дії вчиняються з метою надання документам юридичної вірогідності (а не достовірності).

В такій ситуації нотаріальне посвідчення договору не має наслідком ні гарантування законності договору, ні достовірності інформації в ньому.

Повний текст листа ПЗВ до Комітету з питань фінансів і банківської діяльності Верховної Ради України >>>

Опубліковано в Новини

Мітки:

« »