ОНОВЛЕНО (о 8-23):11 липня 2013 року відбулись розгляди справ в Нацкомфінпослуг з приводу недотримання резервного капіталу

11 липня 2013 року голова Правління об’єднання кредитних спілок «Програма захисту вкладів» Іван Вишневський представляв інтереси двох кредитних спілок – учасників «Програми захисту вкладів» в Нацкомфінпослуг на розгляді справи про порушення на ринку фінансових послуг.

Одній з кредитних спілок Нацкомфінпослуг надіслала Акт про порушення, в якому порушенням вважалась відсутність резервного капіталу в розмірі 15% від активів зважених на ризик.

В запереченні, підготовленому працівниками «Програми захисту вкладів» та поданому кредитною спілкою до Нацкомфінпослуг, було зазначено про незгоду кредитною спілкою з позицією регулятора та наведено аргументи, які підтверджують позицію кредитної спілки.

Під час свого виступу на розгляді справи Іван Вишневський зазначив, що працівниками Нацкомфінпослуг неправомірно визнано порушенням, оскільки:

– жоден нормативно-правовий акт Нацкомфінпослуг не містить обов’язку кредитної спілки встановити строк, до якого буде сформовано резервний капітал в розмірі 15% від активів зважених на ризик;

– з 2004 року діє розпорядження Держфінпослуг № 7 «Про фінансові нормативи діяльності та критерії якості системи управління кредитних спілок та об’єднаних кредитних спілок». З 2004 року міститься норма про необхідність кредитних спілок визначати графік формування резервного капіталу кредитних спілок (п.2.2.3). Останні зміни до даної норми вносились 1 березня 2007 року.

– Графік формування резервного капіталу міститься в положенні «Про фінансове управління кредитної спілки». Кредитна спілка надсилає дане положення до Нацкомфінпослуг протягом п’ятнадцяти днів з моменту внесення змін.

Таким чином працівники Нацкомфінпослуг:

– не ознайомились із графіками формування резервного капіталу кредитних спілок, які були в розпорядженні Нацкомфінпослуг;

– допустили власне необґрунтоване тлумачення норми права, що діяла багато років та до якої не вносилось жодних змін, на основі якого склали протиправні акти про порушення законодавства в сфері фінансових послуг.

Іван Вишневський вніс клопотання про закриття провадження по справі в зв’язку з відсутністю складу правопорушення.

Представляючи інтереси другої кредитної спілки – учасника «Програми захисту вкладів», Іван Вишневський вказав, що в Акті про порушення законодавства в сфері фінансових послуг було зазначено про порушення трьох фінансових нормативів (один з них – це норматив резервного капіталу).

Голова Правління «Програми захисту вкладів» прокоментував, що невиконання нормативів було викликано тим, що минулого року кредитна спілка 5 місяців не могла отримати ліцензію на залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, внаслідок чого фактично було припинено кредитування на 3 місяці. Це призвело до скорочення кредитного портфеля та зменшення дохідності кредитної спілки. Станом на 30 червня 2013 року кредитна спілка зазначені порушення усунула та нормативи виконуються. Але в силу того, що звітні дані за 6 місяців 2013 року не були надані до Нацкомфінпослуг, підстав для внесення клопотання про закриття провадження по справі немає.

На завершення виступу Іван Вишневський зазначив: «На жаль, Нацкомфінпослуг сконцентрувала свою увагу на розсилці необґрунтованих Актів про порушення. Для розгляду даних Актів було витрачено значну частину коштів та робочого часу як членів та працівників Комісії, так і представників кредитних спілок, хоча ці ресурси можна було спрямувати на діалог з учасниками ринку та внесення змін до відповідних нормативно-правових актів Нацкомфінпослуг. «Програма захисту вкладів» та Всеукраїнська асоціація кредитних спілок визнають, що капіталізація кредитних спілок є одним з пріоритетів та гарантій їх стабільної діяльності, і що кредитні спілки повинні виконувати встановлені вимоги регулятора. Але Регулятор повинен виставляти свої вимоги лише в межах діючого законодавства. Тому ПЗВ та ВАКС готові взяти участь в розробці змін, але завжди будуть виступати проти вільного тлумачення діючих норм права».

За інформацією, яка надійшла від Нацкомфінпослуг вранці 12 липня – ВСІ СПРАВИ, ЯКІ СТОСУВАЛИСЬ НЕДОТРИМАННЯ ГРАФІКУ ФОРМУВАННЯ РЕЗЕРВНОГО КАПІТАЛУ, БУДУТЬ ЗАКРИТІ І ДО УЧАСНИКІВ РИНКУ ПО ДАНОМУ ПУНКТУ НЕ БУДУТЬ ЗАСТОСОВУВАТИСЬ ЖОДНІ ЗАХОДИ ВПЛИВУ!

Опубліковано в Новини

« »